sima 3ou

LOGO mayfairen gb

logo sivitanidiosΗ Σιβιτανίδειος Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων συμμετέχει στο πρόγραμμα MaYFAir - Mobility for All που χρηματοδοτείται από τη δράση Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Το MaYFAir αφορά στη σχεδίαση, ανάπτυξη και εφαρμογή εργαλειοθήκης και ΜΑΔΜ (μαζικό ανοικτό διαδικτυακό μάθημα)  για φορείς κινητικότητας, με στόχο την κεφαλαιοποίηση των μαθησιακών αποτελεσμάτων καθώς και την πιστοποίηση των ικανοτήτων που  αποκτώνται κατά   τη   διάρκεια των   κινητικοτήτων.

Τελικός στόχος του έργου είναι η αύξηση της ελκυστικότητας της ΜΕΒ (μάθηση μέσω εργασίας) σε ολόκληρη την ΕΕ, βελτιώνοντας τις ικανότητες όσων εργάζονται με προγράμματα ΜΕΒ, τόσο σε οργανισμούς «αποστολής» όσο και σε οργανισμούς «φιλοξενίας».

Στο πλαίσιο του συγκεκριμένου προγράμματος το 3ο ΕΠΑΛ της Σιβιτανιδείου θα υλοποιήσει 1 σχέδιο κινητικότητας ΚΑ1 μαθητών βάσει των οδηγών υλοποίησης του Erasmus + 2021, χρησιμοποιώντας τη μεθοδολογία MAKe που θα έχει αναπτυχθεί στο πλαίσιο του προγράμματος MaYFAir .

Στο έργο συμμετέχουν εννέα (9) οργανισμοί από τέσσερις (4) χώρες:

• Alphabet Formation

• E.RI.FO. – Ente per la Ricerca e la Formazione

• Università degli Studi di Roma Unitelma Sapienza

• FyG Consultores

• Centro San Viator

• DIMITRA Education & Consulting

• Ce.S.F.Or. Centro Studi Formazione Orientamento

• Centre IFAPME Liège-Huy-Verviers ASBL

• SivitanidiosDimosia Scholi Technon kai Epangelmaton

Η ιστοσελίδα του προγράμματος είναι στη διεύθυνση https://mayfair.projectlibrary.eu

logo abf