To 3o EΠΑΛ Σιβιτανιδείου Σχολής, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα της Γυναίκας, διοργάνωσε εκδήλωση-συζήτηση με θέμα:

"Οι γυναίκες στην Ελλάδα και στην Ευρώπη αγωνίζονται ΕΝΑΝΤΙΑ στα στερεότυπα, στις διακρίσεις και στη βία".

Συμμετείχαν η ερευνήτρια Άννα Μιχοπούλου, οι ολυμπιονίκες Σοφία Μπεκατώρου και Μαρία Καραγιαννοπούλου, η Σταυρούλα Παπαδημητρίου συνδικαλίστρια της ΑΔΕΔΥ και η Αλεξία Τσούνη εκπρόσωπος του φεμινιστικού σωματείου ΜΩΒ. Διαδικτυακά παρενέβη η ευρωβουλεύτρια Έλενα Κουντουρά.

Η συζήτηση πραγματοποιήθηκε στις 16 Μαρτίου 2022, στο πλαίσιο της συμμετοχής του 3ου ΕΠΑΛ στο πρόγραμμα Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Αξίζει να σημειωθεί το γεγονός ότι για πρώτη φορά εκδήλωση του σχολείου μεταδόθηκε ζωντανά στο διαδίκτυο μέσω της πλατφόρμας Twitch. Με βοηθό την τεχνολογία, όλοι οι μαθητές του σχολείου είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν τη συζήτηση με τους εξαίρετους προσκεκλημένους από διαφορετικές αίθουσες, παρακάμποντας με αυτόν τον τρόπο τους περιορισμούς που έθεταν τα μέτρα κατά του κορωνοϊού.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την εκδήλωση-συζήτηση στο κανάλι του 3ου ΕΠΑΛ στην πλατφόρμα youtube μέσω του συνδέσμου https://www.youtube.com/watch?v=w2ZgiliYnpQ

manifest 2 16 3 2022  manifest 3 16 3 2022  manifest 4 16 3 2022  manifest 5 16 3 2022