LOGO mayfairen gb

logo sivitanidiosΗ Σιβιτανίδειος Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων συμμετέχει στο πρόγραμμα MaYFAir - Mobility for All που χρηματοδοτείται από τη δράση Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Το MaYFAir αφορά στη σχεδίαση, ανάπτυξη και εφαρμογή εργαλειοθήκης και ΜΑΔΜ (μαζικό ανοικτό διαδικτυακό μάθημα)  για φορείς κινητικότητας, με στόχο την κεφαλαιοποίηση των μαθησιακών αποτελεσμάτων καθώς και την πιστοποίηση των ικανοτήτων που  αποκτώνται κατά   τη   διάρκεια των   κινητικοτήτων.

Τελικός στόχος του έργου είναι η αύξηση της ελκυστικότητας της ΜΕΒ (μάθηση μέσω εργασίας) σε ολόκληρη την ΕΕ, βελτιώνοντας τις ικανότητες όσων εργάζονται με προγράμματα ΜΕΒ, τόσο σε οργανισμούς «αποστολής» όσο και σε οργανισμούς «φιλοξενίας».

Στο πλαίσιο του συγκεκριμένου προγράμματος το 3ο ΕΠΑΛ της Σιβιτανιδείου θα υλοποιήσει 1 σχέδιο κινητικότητας ΚΑ1 μαθητών βάσει των οδηγών υλοποίησης του Erasmus + 2021, χρησιμοποιώντας τη μεθοδολογία MAKe που θα έχει αναπτυχθεί στο πλαίσιο του προγράμματος MaYFAir .

Στο έργο συμμετέχουν εννέα (9) οργανισμοί από τέσσερις (4) χώρες:

• Alphabet Formation

• E.RI.FO. – Ente per la Ricerca e la Formazione

• Università degli Studi di Roma Unitelma Sapienza

• FyG Consultores

• Centro San Viator

• DIMITRA Education & Consulting

• Ce.S.F.Or. Centro Studi Formazione Orientamento

• Centre IFAPME Liège-Huy-Verviers ASBL

• SivitanidiosDimosia Scholi Technon kai Epangelmaton

Η ιστοσελίδα του προγράμματος είναι στη διεύθυνση https://mayfair.projectlibrary.eu

logo abf

logo erifologo sapienzalogo fyglogo viatorlogo dimlogo esforlogo ifampelogo sivitanidios 100x100

LogosBeneficairesErasmus

To MaYFAir - Mobility for All πλέον βρίσκεται και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Mayfair hands

Τα νέα του προγράμματος που χρηματοδοτείται από τη δράση Erasmus+ της Ε.Ε. θα τα βρείτε στο Facebook στη διεύθυνση https://www.facebook.com/MayFair-Mobility-for-all-105989130955344

Facebook icon

Η εργαλειοθήκη ΙΟ1 - ΜΑΚe είναι πλέον ολοκληρωμένη και διαθέσιμη ως Ανοπικτός Εκπαιδευτικός Πόρος.

Αποτελεί ένα καινοτόμο σύνολο μεθοδολογιών και εργαλείων για φορείς κινητικότητας που παρέχει καθοδήγηση σχετικά με τον σχεδιασμό και τη διαχείριση κινητικοτήτων ΜΕΒ (μάθηση με βάση την εργασία) βασισμένων σε μαθησιακά αποτελέσματα με αναφορά στα διάφορα εθνικά συστήματα. Η εργαλειοθήκη παρέχει σαφείς οδηγίες και υποστήριξη σε όλες τις φάσεις υλοποίησης ενός σχεδίου κινητικότητας στους ανωτέρω φορείς, καθώς και διασφάλιση της αναγνώρισης και επικύρωσης ικανοτήτων με στόχο την πιστοποίηση των προσόντων που έχουν αποκτηθεί σε κινητικότητες ΜΕΒ.

mobility

Η εργαλειοθήκη είναι διαθέσιμη σε όλες τις γλώσσες της κοινοπραξίας των εταίρων.

Η ελληνική έκδοση είναι διαθέσιμη στο σύνδεσμο https://mayfair.projectlibrary.eu/images/ios/MAYFAIR_IO1_EL.pdf

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εργαλειοθήκη καθώς και για τις εκδόσεις σε άλλες γλώσσες μπορείτε να ανατρέξετε στο σύνδεσμο https://mayfair.projectlibrary.eu/en/#IntellectualOutputs

LogosBeneficairesErasmus

Η Σιβιτανίδειος Δημόσιας Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων διοργανώνει στις 19 Μαΐου 2022 και ώρα 11.00 π.μ. εκδήλωση διάχυσης αποτελεσμάτων του Ευρωπαϊκού έργου Erasmus + ΚΑ2, Στρατηγικές Συμπράξεις στον τομέα της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, με τίτλο: ‘’ MAY FAIR Mobility for All’’.
Στόχος της εκδήλωσης είναι ο διάλογος των επαγγελματικών φορέων με την μαθητική κοινότητα σχετικά με την ανάγκη για την όσο το δυνατόν αρτιότερη εκπαίδευση και κατάρτιση των σπουδαστών της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης .
Με αφορμή την συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών του 3ου ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα εργασιακής τοποθέτησης Erasmus+ στην Λεμεσό της Κύπρου τον Ιανουάριο του 2022, ο κεντρικός άξονας των εισηγήσεων θα αφορά τους Τρόπους σύνδεσης της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

prosklisi 19 Maiou 22

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα μαθησιακής κινητικότητας ERASMUS KA1 με κωδικό 2020-1-EL01-KA116-077854 των 15 μαθητών του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών , Ναυτιλιακών Επαγγελμάτων και Μηχανολογίας από την Β’ και Γ΄ τάξη του 3ου ΕΠΑΛ ΣΔΣΤΕ με τη συνοδεία 3 καθηγητών.
Το πρόγραμμα αφορούσε την εργασιακή τοποθέτηση των συμμετεχόντων σε επιχειρήσεις σχετικές με το αντικείμενο της ειδικότητάς τους, στην πόλη Λεμεσό της Κύπρου στο Φορέα PLATO EDUCATIONAL SERVICES κατά το διάστημα από 07/01/2022 έως και 21/01/2022.
LOGO mayfair
Η εν λόγω κινητικότητα εφάρμοσε τη μεθοδολογία MAKe βάσει των εργαλείων που αναπτύχθηκαν μέσω του εγκεκριμένου Ευρωπαϊκού Προγράμματος στρατηγικής σύμπραξης εταίρων ERASMUS Δράσης KA2 με τίτλο MaYFAir, θέτοντας ως στόχο την αποτύπωση των μαθησιακών αποτελεσμάτων για κινητικότητες που έχουν ως βάση την εργασία (WBL mobilities).
Στο τέλος της κινητικότητας, οι συμμετέχοντες έλαβαν πιστοποιητικά παρακολούθησης για την εξαιρετική απόδοσή τους.

CYRPUS STUDENTS 1 CYRPUS STUDENTS 2 CYRPUS STUDENTS 3  CYPRUS STUDENTS 4