Στις 5 Μαΐου 2022, προσκεκλημένη στο σχολείο μας ήταν η κυρία Νιόβη Ρίγκου, ως επικεφαλής της αντιπροσωπίας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Αθήνα, στο πλαίσιο του προγράμματος Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Η κυρία Νιόβη Ρίγκου είναι δικηγόρος. Aποφοίτησε από τη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και από το Πανεπιστήμιο του Παρισιού I Panthéon-Sorbonne όπου ειδικεύτηκε στο Ευρωπαϊκό Δίκαιο. Εργάζεται στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή από το 1989 και το 2021 τοποθετήθηκε επικεφαλής της Αντιπροσωπίας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Αθήνα.

labour Europe5   labour Europe6

Η κυρία Ρίγκου με χαρά αποδέκτηκε την πρόσκληση να μιλήσει στους μαθητές. Αντικείμενο της ομιλίας της ήταν "η Εργασία στης ενιαία αγορά των 27 κρατών-μελών της Ε.Ε. και η επόμενη μέρα". Αρχικά, μετά από μια σύντομη εισαγωγή στην ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωση -πώς δημιουργήθηκε, πως μετεξελίχθηκε και πώς είναι σήμερα-, η κυρία Ρίγκου αναφέρθηκε στην μεγάλη αλλαγή που συντελέστηκε στην αγορά εργασίας. Σήμερα, πλέον, ο Ευρωπαίος Πολίτης έχει τη δυνατότητα να εργαστεί σε όποια χώρα των 27 κρατών-μελών επιθυμεί χωρίς να μεσολαβούν χρονοβόρες γραφειοκρατικές διαδικασίες παρά μόνο η εγγραφή στο αντίστοιχο ασφαλιστικό οργανισμό του κράτους προορισμού.

labour Europe4

Επιπλέον, αναφέρθηκε στις ευκαιρίες πρακτικής άσκησης των νέων στην Ευρωπαϊκή Ένωση, όπως και στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα ανταλλαγής για νέους επιχειρηματίες στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus. Το Erasmus Νέοι Επιχειρηματίες είναι ένα πρόγραμμα διασυνοριακής ανταλλαγής το οποίο προσφέρει σε νέους ή φιλόδοξους επιχειρηματίες την ευκαιρία να αποκομίσουν γνώσεις από έμπειρους επιχειρηματίες οι οποίοι διευθύνουν μικρές επιχειρήσεις σε κάποια από τις συμμετέχουσες στο πρόγραμμα χώρες.

Τέλος, η κυρία Ρίγκου αναφέρθηκε και στο μέλλον της εργασίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, στις προκλήσεις που καλούνται να αντιμετωπίσουν οι νέοι εργαζόμενοι καθώς και στο καινούριο τοπίο, στην αγορά εργασίας, που διαμορφώνεται με την τηλεργασία και τις ευέλικτες μορφές εργασίας εξαιτίας της πανδημίας και του πολέμου στην Ουκρανία.

labour Europe1   labour Europe2

labour Europe3     labour Europe7