Στις 2&3 Δεκεμβρίου 2022, 10 μαθήτριες του σχολείου μας πραγματοποίησαν επίσκεψη στο κτήριο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στο Στρασβούργο. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Euroscola.

Το πρόγραμμα Euroscola στο Στρασβούργο φέρνει κοντά μαθητές ηλικίας 16 έως 18 ετών και από τα 27 κράτη μέλη της ΕΕ, τις υποψήφιες χώρες και τα πρώην κράτη μέλη. Οι μαθητές συζητούν, στηρίζουν κάποια άποψη, διαπραγματεύονται, καταθέτουν τροπολογίες, ψηφίζουν και τελικά εγκρίνουν ψηφίσματα σχετικά με πραγματικά ευρωπαϊκά ζητήματα. Οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με τη λειτουργία των ευρωπαϊκών θεσμικών οργάνων, να συζητήσουν για τη δημοκρατία, τα θεμελιώδη δικαιώματα και τις ευρωπαϊκές αξίες και να εκφράσουν τις προσωπικές τους απόψεις σχετικά με τις αποφάσεις που λαμβάνονται σε επίπεδο Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Η συμμετοχή του σχολείου μας στο Euroscola προήλθε ως επιβράβευση της προσπάθειας μαθητών και εκπαιδευτικών του 3ου ΕΠΑΛ στο πρόγραμμα "Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου" που υλοποιήθηκε με επιτυχία κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά 2021-2022 και οδήγησε στην αναγόρευση του σχολείου ως "Σχολείο-Πρέσβης του Ε.Κ."

Τις μαθήτριες του σχολείου συνόδευσε στο Στρασβούργο η εκπαιδευτικός Κ. Μανουσαρίδου.

strasburg1w strasburg2w strasburg3w strasburg4w

strasburg5w strasburg6w strasburg7w strasburg9w