Διδακτέα ύλη μαθημάτων πληροφορικής γενικής παιδείας:

Α' Λυκείου

• Κατεβάστε το σχολικό βιβλίο της Α' Λυκείου "Εφαρμογές Πληροφορικής" πατώντας εδώ ή στο εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Παρουσίαση εισαγωγικού μαθήματος: A_Eisagwgi.pdf
    Στο πρώτο μάθημα γινεται μια μικρή παρουσίαση των Η/Υ, της αρχιτεκτονικής Φον Νόιμαν στην οποία στηρίζεται η κατασκευή τους, του υλικού που περιέχουν και των κατηγοριών υπολογιστών που υπάρχουν. Παρουσιάζεται το εσωτερικό ενός υπολογιστή με έμφαση στον επεξεργαστή και τη μνήμη.Για επιπλέον πληροφορίες, μπορείτε να παρακολουθήσετε τα παρακάτω βίντεο:
  • Εφαρμογή σε AppInventor: GuardDog - O φύλακας σκύλος
    1. Φύλλο οδηγιών - GuardDog.pdf
    2. Αρχεία για μεταφόρτωση: sleepydog.png, angrydog.png, grass.jpg, bark.mp3
  • Εφαρμογή σε AppInventor: RollDice - Ρίξιμο Ζαριών
    1. Φύλλο Οδηγιών: RollDice.pdf
    2. Αρχεία για μεταφόρτωση: 1.png, 2.png, 3.png, 4.png, 5.png, 6.png, RollDiceSound.mp3
  • Μαθηματικά προβλήματα σε AppInventor - Φύλλο Ασκήσεων σε pdf
  • Παρουσίαση Ενότητα 9.3: Ενότητα 9.3

Β' Λυκείου

exof B lykeioy

• Κατεβάστε το σχολικό βιβλίο της Β' Λυκείου "Εφαρμογές Πληροφορικής" πατώντας εδώ ή στο εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Για τον έλεγχο και την εκτέλεση των ασκήσεων των φύλλων εργασιών μπορεί να χρησιμοποιηθεί το προγραμματιστικό περιβάλλον της Γλωσσομάθειας.
  • Πληροφορίες για την εγκατάστασή της σε υπολογιστή με περιβάλλον Windows μπορείτε να βρείτε στο άρθρο "Οδηγός εγκατάστασης Γλωσσομάθειας".

Alert! Παρουσιάσεις των κεφαλαίων του βιβλίου και ασκήσεις για επανάληψη - Σταδιακά θα προστίθεται περισσότερο υλικό

Παρουσιάσεις των κεφαλαίων του βιβλίου που είναι εντός ύλης.

Φύλλα ελέγχου και κατανόησης της ύλης

Φύλλα ασκήσεων στα οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί και το περιβάλλον της Γλωσσομάθειας

• Φύλλο οδηγιών για τη δημιουργία προγραμμάτων σε ψευδογλώσσα: Οδηγίες Δομής

Γ' Λυκείου

• Κατεβάστε το σχολικό βιβλίο της Γ' Λυκείου "Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ" πατώντας εδώ.
  • Παρουσίαση 1ου & 2ου μαθήματος: Lesson1-2.pdf
  • Παρουσίαση 3ου μαθήματος: Lesson3o.pdf